جراحی بینی انحرافی

جراحی بینی انحرافی

جراحی بینی انحرافی از دیگر جراحی های بینی است برای افرادی که دارای تیغه انحراف بینی هستند،انحراف بینی مشکلی است که تیغه بین بینی – استخوان و غضروفی که حفره بینی را به دو قسمت تقسیم میکند  – به صورت قابل ملاحظه ای از مرکز به طرفی منحرف شده است و باعث سختی تنفس می شود.  در واقع، برآورده ها نشان می دهد که ۸۰% مردم، اغلب به طور نامعلومی، دچار ناهماهنگی در کانال های بینی خود شده اند.

دلیل های انحراف تیغه بینی:

بعضی از افراد با انحراف تیغه بینی به دنیا می ایند ، بعضی افراد دیگر پس از تروما و یا آسیب بینی شان، دچار این مسئله میشوند

علائم انحراف تیغه بینی :

یکی از رایج ترین و شایع ترین علائم انحراف بینی  گرفتگی بینی است، در یک طرف بینی یا دو طرف بینی، همراه با مشکل در تنفس. عفونتهای سینوسی عودکننده یا مکرر از نشانه های انحراف بینی است.

علائم دیگرش شامل:

خونریزی بینی
درد صورت
سردرد
آبریزش بینی
تنفس با صدای بلند و خروپف در زمان خواب میباشد.انحراف تیغه بینی نیز ممکن است باعث آپنه خواب شود، وضعیتی جدی است که در آن فرد در زمان خواب تنفسش را متوقف می کند.

 

نشانه های داشتن انحراف تیغه بینی

درمان های انحراف تیغه بینی :
گاهی علائم انحراف تیغه بینی را می توان با داروها از بین برد. اگر دارو به تنهایی جواب ندهد، یک جراح برای این انحراف برای ترمیم جداره و بهبود تنفس مورد نیاز است.

جراحی بینی انحرافی

در طی سپتوپلاستی، جراح داخل بینی کار میکند، در تیغه بینی برش کوچکی را ایجاد میکند و سپس استخوان یا غضروف اضافی را حذف می کند ، گاهی اوقات رینوپلاستی یا “کار روی بینی” با سپتوپلاستی تلفیق میشود  تا ظاهر بینی را بهبود ببخشد این روش سپتورینوپلاستی نامیده می شود.

سپتوپلاستی همچنین ممکن است با جراحی سینوسی تلفیقی انجام شود  ، جراحی بینی انحرافی برای تعمیر تیغه بینی معمولا سرپایی تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می شود و بسته به میزان کار انجام شده حدود یک تا یک و نیم ساعت زمان میبرد و شما باید بتوانید بعد از سه تا چهار ساعت از عمل به خانه خود بروید.

 

درمان انحراف بینی با جراحی بینی انحرافی

انحراف داخلی یا مواد نرمی در بینی ممکن است باشد تا انحراف تیغه بینی را از بین ببرد ؛ اگر روش سپتوپلاستی برایتان انجام می شود، پس از جراحی کبودی و تورم زیادی را نباید داشته باشید  با این حال، اگر سپتورینوپلاستی انجام شود، یک یا دو هفته از تورم و کبودی بعد از آن، مشکلی نیست.

در صورت امکان، منتظر بمانید که رشد بینی تان به حد کافی برسد بعد به جراحی روی بیاورید. در حدود ۱۵ سالگی، جراحی بینی انحرافی را انجام دهید.روش های جدیدتری در دسترس هستند که از تکنیک های سپتوپلاستی بالونی استفاده می کنند و از جراحی واقعی پرهیز میشود  و در محیط مطب انجام می شود و جراحی بینی انحرافی  برای مواردی که مشکلات خفیفی دارند به کار برده میشود .

 

آیا با جراحی بینی انحرافی ، کجی ظاهری بینی هم اصلاح خواهد شد؟

بر خلاف تصور بسیاری از بیماران باید گفت انجام عمل انحراف هیچ وقت موجب صاف شدن بینی نخواهد شد . جراحی بینی انحرافی  به روش معمول صرفا نواحی ایجادکننده مانع در مسیر تنفس را بازسازی کرده و تغییری در شکل یا کجی خود بینی ایجاد نمیکند؛ بنابراین بیمارانی که همزمان خواهان اصلاح تیغه بینی و کجی ظاهری هستند، باید جراحی سپتو رینوپلاستی را انجام دهند. فقط هنگام جراحی در رفتگی غضروف تحتانی بینی، گاهی انحراف ظاهری کمتر خواهد شد.

چه سنی برای جراحی بینی انحرافی مناسب است؟

جز در موارد خاص بهتر است عمل جراحی بینی قبل از کامل شدن رشد بینی و صورت ، یعنی پس از پانزده تا هجده سالگی انجام شود. البته در شرایط ویژه ای و مواردی که انسداد کامل یا عوارض ایجاد شده باشد، حتی در افراد کم سن و سال و کودکان  نیز می توان با رعایت برخی ملاحظات خاص به جراحی بینی انحرافی اقدام کرد.

خطر جراحی انحراف تیغه بینی:

از بین جراحی های موجود در دنیا هیچ نوع از آنها بدون ریسک نیستند – توانایی نفس کشیدن بهتر. سپتوپلاستی و سپتورینوپلاستی روش های رایج و ایمنی هستند و عوارض کمی را دارند ا ما قبل از تصمیم گیری در مورد درمانش، با پزشک خود درباره خطرات احتمالی مشورت نمائید. اگر چه نادراست، اما خطرات سپتوپلاستی یا رینوپلاستی ممکن است شامل موارد زیر باشد :

عفونت
خون ریزی
سوراخ در تیغه بینی
از دست دادن توانایی بویایی

 

چه نکاتی در مورد جراحی بینی انحرافی وجود دارد؟

عمل جراحی انحراف تیغه بینی با بیهوشی عمومی معمولا انجام میشود  و طول مدت زمان جراحی بینی انحرافی بستگی به شدت انحراف بینی دارد و ممکن است به بک ساعت زمان نیاز داشته باشد. بیماران نیز چند ساعت بعد از جراحی مرخص می شوند. اغلب پس از جراحی ، از پانسمان داخل بینی که بیشتر به صورت یک گاز آغشته به پماد آنتی بیوتیکی (تامپون) است، استفاده می شود. تامپون بعد از گذشت چند روز از جراحی بینی انحرافی برداشته میشود.

گاهی برای این که بتوانیم تیغه اصلاح شده توسط پزشک در همان وضعیت قبلب ثایت نگه داشته شود ، قطعاتی پلاستیکی را داخل بینی قرار می داده میشود  که چند هفته بعد خارج می شود.به تازگی روش جدید دیگری وارد بازار شده که در آنها پانسمان ها قابل جذب است، اما گران است و به صورت گسترده در تمام مراکز درمانی استفاده نمیشود .بیماران ممکن است پس از عمل، دچار تورم خفیفی شوند که طبیعی است و به مرور از بین می رود.

آیا جراحی بینی انحرافی عارضه ای هم دارد؟

جراحی بینی انحرافی هم مانند دیگر جراحی زیبایی و یا عملکردی، جراحی بینی انحرافی نیز با خطراتی همراه است، البته عوارض جانبی جراحی بینی انحرافی نادر و اندک است.این عوارض میتواند شامل عفونت، خونریزی، جمع شدن خون زیر مخاط بینی، اصلاح نشدن کامل مشکلات  یا ایجاد اشکالی در غضروف بینی است.

 

انحراف بینی چگونه تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص اینکه فرد دارای انحراف بینی میباشد معمولا معاینه توسط متخصص گوش، حلق و بینی کافی است. در برخی موارد ممکن است برای تشخیص قطعی و کامل به آندوسکوپی بینی یا سی تی اسکن میتواند لازم باشد، آندوسکوپی روشی ساده و دقیق است که به صورت سرپایی در مطب قابل انجام است.

دیدگاهتان را بنویسید

شانزده − چهار =